Kvanttehnoloogia Euroopa Liidus
Sadakond aastat pärast Einsteini, Schrödingeri ja teiste revolutsiooniliste ideede avaldamist, mis on aidanud kaasa tänapäevase kvanttehnoloogia arengule, hoiab Euroopa endiselt esikohta akadeemilistes kvantteaduse publikatsioonides. Euroopa ambitsiooniks on saavutada juhipositsioon kvanttehnoloogiate arendamises ning EL selle eesmärgi saavutamiseks ellu kutsunud mitmed initsiatiivid, strateegiad, deklaratsioonid ja määrused.
2018. aastal eraldas Euroopa Komisjon kümneks aastaks miljard eurot, et käivitada European Quantum Flagship. Programmi peamine eesmärk on “konsolideerida ja laiendada Euroopa teaduslikku juhtpositsiooni ja tipptaset kvanttehnoloogia uurimisvaldkonnas, et käivitada Euroopa kvanttehnoloogia tööstus”.
Euroopa Komisjon ja Quantum Flagship avaldasid märtsis 2020 põhjaliku kvanttehnoloogiate strateegilise teekaardi – Strategic Research Agenda, eesmärgiga toetada Euroopa jõupingutusi juhipositsiooni saavutamisel kvanttehnoloogiate valdkonnas. Teekaardis jagatakse tehnoloogiad viide rakendusvaldkonda: baastehnoloogia valdkonnaülese teemana, kvantside, kvantarvutus, kvantsimulatsioon ja kvantsensorid ning metroloogia. Lisaks on valdkonnaüleste formaatidena välja toodud haridus ja tööjõud, kvanttehnoloogia ökosüsteemi loomine, standardiseerimine ja eetika ning kvanttehnoloogia ühiskondlik mõju.
Strateegilise teekaardi laiendusena avaldas Quantum Falgship novembris 2022 ja uuendas veebruaris 2024 detailsema strateegia kvanttehnoloogia arendamiseks järgmise kümnendi jooksul – Strategic Research and Industry Agenda SRIA 2030: Roadmap and Quantum Ambitions over this Decade. SRIA 2030 eesmärk on ühtlustada nii teaduslike kui ka tööstuslike sihtrühmade tegevuskavad ja eesmärgid. Dokumendis süvenetakse detailselt iga tehnoloogia komponentidesse ja see toob välja peamised eesmärgid ning soovitused järgnevaks kolmeks ja kümneks aastaks.
Euroopa kvanttehnoloogia deklaratsioon
Eesti on liitunud Euroopa kvanttehnoloogia deklaratsiooniga, mille kohaselt tunnistavad allakirjutanud 26 Euroopa Liidu liikmesriiki kvanttehnoloogia strateegilist tähtsust ELi teadusliku ja tööstusliku konkurentsivõime jaoks ning kohustuvad tegema koostööd maailmatasemel kvanttehnoloogia ökosüsteemi arendamisel kogu Euroopas, mille lõppeesmärk on muuta Euroopa maailma kvantoruks, mis on maailma juhtiv kvantpädevuse ja innovatsiooni piirkond.