Avaleht / Uudised ja sündmused / Artikkel / Hiina ja Lõuna-Aafrika vahel loodi maailma pikim kvantühendus 

Hiina ja Lõuna-Aafrika vahel loodi maailma pikim kvantühendus 

Hiina ja Lõuna-Aafrika teadlased on loonud maailma pikima mandritevahelse kvant-satelliitühenduse, mis ulatub peaaegu 13 000 kilomeetri kaugusele. See saavutus märgib ajaloos esimest kvant-satelliitsidet lõunapoolkeral, kirjutab SciTechDaily.com

Ühenduse loomiseks kasutati Hiina Jinan-1 kvantmikrosatelliiti, mis tiirleb madalal Maa orbiidil. Demonstratsioonis kasutasid teadlased kvantvõtme jaotust (Quantum Key Distribution ehk QKD), et luua reaalajas krüpteerimisvõtmeid, millega edastati turvaliselt pilte Hiina ja Lõuna-Aafrika maajaamade vahel. 

Lõuna-Aafrikas asuva Stellenboschi Ülikooli soodsad ilmastikutingimused, eriti selge taevas ja madal õhuniiskus, võimaldasid maajaamal saavutada märkimisväärse turvavõtmete genereerimise kiiruse – 1,07 miljonit bitti ühe satelliidi ülelennu jooksul. 

Ülim turvalisus ja uudne paradigma 

Kvantside kasutab kvantmehaanika põhiprintsiipe, tagades üliturvalist infovahetust. QKD kasutab üksikuid footoneid, et kodeerida ja edastada turvalisi võtmeid. Kuna üksikuid footoneid ei saa “pealt kuulata” ega kopeerida ilma nende kvantolekut muutmata, pakub see tehnoloogia võrreldamatut turvalisust. 

Hiina on praegu kvantsidetehnoloogia valdkonnas esirinnas. Riigi ulatuslik kvantinfrastruktuur hõlmab 2000 km pikkust maapealset fiibripõhist kvantvõrku, mis ühendab 32 sõlmpunkti suuremates linnades Pekingist Šanghaiini. 

Lõuna-Aafrika uurimisrühma Stellenboschi Ülikooli füüsikaosakonnas juhtis dr Yaseera Ismail, kes rõhutas koostöö tähtsust: “Rahvusvahelised ja riiklikud koostööprojektid on hädavajalikud tipptasemel teaduse edendamiseks. Esimese kvant-satelliitühenduse loomine lõunapoolkeral on Lõuna-Aafrika jaoks silmapaistev saavutus.” 

Läbimurre rõhutab vajadust toetada ja investeerida kvanttehnoloogia valdkonda.