EuroQCI on turvaline kvantsidetaristu, mis hõlmab kogu ELi, sealhulgas selle ülemereterritooriume.
Euroopa Komisjon teeb koostööd kõigi 27 ELi liikmesriigi ja Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA), et töötada välja, arendada ja võtta kasutusele EuroQCI, mis koosneb kiudoptilistel sidevõrkudel põhinevast maapealsest segmendist, mis ühendab strateegilisi objekte riiklikul ja piiriülesel tasandil, ning satelliitidel põhinevast kosmosesegmendist. See on ELi uue kosmosepõhise turvalise sidesüsteemi IRIS2 lahutamatu osa.
EuroQCI kaitseb tundlikke andmeid ja elutähtsaid taristuid, integreerides kvantpõhised süsteemid olemasolevatesse sidetaristutesse, pakkudes kvantfüüsikal põhinevat täiendavat turvakihti. Sellega tugevdatakse Euroopa valitsusasutuste, nende andmekeskuste, haiglate, energiavõrkude jms kaitset ning sellest saab järgmistel aastakümnetel ELi küberturvalisuse strateegia üks peamisi tugisambaid.
EuroQCI kasutab uuenduslikke kvantsidetehnoloogiaid, näiteks neid, mille on välja töötanud ELi rahastatud kvanttehnoloogia juhtalgatuseteadlased, tuginedes eelkõigeprogrammi „Horisont 2020“ projekti OPENQKD tegevusele. Euroopa tööstuspartnerite ja VKEde kaasamine on väga oluline ka selle tagamiseks, et EuroQCI kriitilise tähtsusega komponendid põhineksid Euroopa tehnoloogiatel, ning lõppkokkuvõttes Euroopa teadusliku, tehnoloogilise ja tööstusliku suutlikkuse suurendamiseks küberturvalisuse ja kvanttehnoloogia valdkonnas. Algatus aitab seega kaasa Euroopa digitaalsele suveräänsusele ja tööstuse konkurentsivõimele ning aitab saavutada Euroopa digikümnendi eesmärki olla 2030. aastaks kvantvõimekuse esirinnas.
Toimiva Euroopa kvantsidetaristu suunas
EuroQCI algatati 2019. aastal EuroQCI deklaratsiooniga, millele kirjutasid esialgu alla seitse liikmesriiki. Hiljem ühinesid algatusega kõik EL-i liikmesriigid. Sellest ajast alates on projekt edenenud Euroopa Komisjoni järelevalve all, kusjuures liikmesriigid vastutavad maapealse segmendi ja ESA kosmosesegmendi rakendamise eest.
EuroQCI esimene rakendusetapp algas 2023. aasta jaanuaris komisjoniprogrammi „Digitaalne Euroopa“ toel, keskendudes järgmistele valdkondadele:
- tööstusprojektid EuroQCI peamiste tehnoloogiliste elementide väljatöötamiseks ja väljatöötamiseks, et arendada Euroopa kvantkommunikatsiooni ökosüsteemi ja tööstust.
- Riiklikud projektid, mis võimaldavad liikmesriikidel kavandada ja ehitada riiklikke kvantsidevõrke, mis moodustavad maapealse segmendi aluse, katsetades erinevaid tehnoloogiaid ja protokolle ning kohandades neid iga riigi konkreetsetele vajadustele.
- Koordineerimis- ja toetusmeede PETRUS, mis toimib ühenduslülina kõigi projektide vahel, hõlbustab koostööd ja teeb kindlaks standardimisvajadused.