Google on teatanud uuest kvantarvutuskiibist nimega Willow, mis tähistab märkimisväärset edasiminekut kvantarvutuse vallas. Willow kiip suudab lahendada ülesandeid, mille täitmiseks klassikalised superarvutid vajaksid miljardeid aastaid, pakkudes kvantülemvõimu saavutamiseks vajalikku arvutusvõimsust. Konkreetse näitena kulub Willow kiibil standardse võrdlusarvutuse lahendamiseks vaid viis minutit, samas kui klassikaline superarvuti vajaks selleks ligikaudu 10 septiljonit aastat (1025).
Willow suurim tehnoloogiline uuendus seisneb vigade parandamise mehhanismides ja kubittide stabiliseerimises. Kvantarvutustes on arvutusvigade vähendamine võtmetähtsusega, sest kvantbittide ehk kubittide tundlikkus keskkonnamõjudele ja müra põhjustab kvantseisundite kiiret lagunemist (dekoherentsust). Google’i Quantum AI meeskond on suutnud demonstreerida, et kubittide arvu suurendamine võimaldab eksponentsiaalselt vähendada arvutusvigu. See tähendab, et süsteemi täpsus ja töökindlus paranevad iga lisatud kubitiga oluliselt, tuues kvantarvutused lähemale praktilisele rakendamisele.
Willow arendamine põhineb Google’i aastatepikkusel teadustööl kvantarvutuse vallas. Google Quantum AI meeskonna juht Hartmut Neven rõhutab, et kiibi arhitektuur võimaldab paremat kubittide juhtimist ja tõhusamat vigade parandamist, vähendades seeläbi kvantsüsteemide müratundlikkust. See areng loob aluse suurte ja keerukate probleemide lahendamiseks valdkondades nagu materjaliteadus, ravimite avastamine ja optimeerimisülesannete lahendamine.
Willow kiibi edu tõestab, et kvantarvutuste areng liigub järk-järgult praktiliste lahenduste suunas, võimaldades ületada varasemaid tehnoloogilisi piiranguid. Lisaks sellele juhib kiibi arendus tähelepanu kvantarvutuste fundamentaalsetele küsimustele, nagu kvantseisundite superpositsioon ja mitmikmaailma tõlgenduste võimalik tähendus.
Kokkuvõttes tähistab Willow tehnoloogilist verstaposti, mis viib kvantarvutuse lähemale laiapõhjalisele rakendamisele.